Na všetky športy, okrem plávania, som bol “ľavý” Richard Nagy, ambasádor projektu Ukáž sa!

Najlepší slovenský plavec za rok 2015 prepisuje slovenské rekordy. Vtipne o sebe hovorí, kým iní zbierajú medaily, ja skúsenosti. Má 23 rokov, istú letenku na olympiádu v Riu a stal sa ambasádorom projektu Nadácie SOV Ukáž sa! projekt, ktorý podporí  nádejných mladých športovcov.

Podporia takých, ktorých finančná situácia nie je dostatočne dobrá na to, aby sa mohli venovať športu, ktorý ich baví. Projekt bude prebiehať od 11.apríla 2016 a do 10.6.2016 sa ho môžu zúčastniť športovci od 12 do 18 rokov. Registračný fomulár je na stránke www.nadaciasov.sk a zo všetkých žiadostí komisia vyberie 12 uchádzačov, ktorí zabojujú o finančnú  podporu  prostredníctvm verejného hlasovania.  To bude prebiehať na internetovej stránke Nadácie SOV.

Richard Nagy je vtipný, mladý muž, ktorý rád poskytol rozhovor nielen na tému dňa, ale veselo pohovoril o sebe a o svojej kariére.

Prvý dotyk s vodou – spomínate si naň?
Ja ani nie, ale tatko mi ho často pripomína. Zobral ma prvý raz na bazén, mal som asi štyri roky a bol tam dvojmetrový chlap, ktorý je žiaľ, už po smrti, chytil ma do jeho výšky a hodil do vody – ukáž čo vieš. Samozrejme som sa skoro utopil, ale podal mi rúčku metly, keď som sa dopravil k okraju bazéna, zhodil ma tam znovu a v priebehu mesiaca som plával na šírku bazéna.

Nespôsobil vám traumu?
Chodil som tam pravidelne, takže ak trauma bola, rovno aj zanikla. Ale pán mal také metódy vtedy. Teraz už treba s deťmi jednať opatrnejšie. Myslím, že dnes by okoktaveli deti, keby som im toto urobil na prvom tréningu. U nás v klube moji sparingpartneri trénujú malé deti a musím povedať, že to robia naozaj dobre. Takže ak zbadáte minimálne vlohy na plávanie u dieťaťa, vrele odporúčam trénera, ktorý pláva alebo plával a vie o čom to je.

Budú sa aj vaše kroky uberať trénersku cestou?
Zatiaľ som to ešte neplánoval, ale ak na to príde,  rád. Je to pohodička, hlavne budem vedieť o čom hovorím.

Prečo ste sa rozhodli pre plávanie?
Na všetko ostatné som bol ľavý (smiech). Dokázal som sa potkýnať aj na rovnej zemi a padať. Všetko na nohách bolo neprijateľné, hokej bol drahý pre našich, futbal u nás v rodine nikoho nebavil, tak som začal plávať.  Nikdy som iný šport neskúšal, na čo momentálne doplácam, lebo idem si zahrať volejbal a vôbec to neviem. Učím sa dobieham…

Ocenený a dotovaný tu bol dnes i mladý váš kolega, plavec, ktorý mal rovnaký účes ako vy, na čo moderátor vtipne povedal, že plavcov poznáme podľa účesu… je to praktické takto „nastrapato“?
Hlavne je to dlhé, odrastené, vyblednuté, pretože po príchode zo sústredenia som sa nestihol ostrihať. Najlepšie mi bolo, keď som mal holú hlavu, vyzeral som zle, ale bolo to pohodlné.

Mali ste už chuť niekedy praštiť s plávaním?
Každé ráno,keď idem do vody (smiech). Ale je to šport, ktorý robím dlho,  baví ma, a myslím si, že mi celkom ide , takže je to v poriadku. Ešte ho vydržím pár rokov robiť.

Ako ste reagovali, keď vás SOV oslovil,  aby ste sa stali ambasádorom projektu Ukáž sa!, predsa len máte 23 rokov…
Priznám sa, mail s informáciami som prebehol dosť letmo, takže priamo tu som sa dozvedel o čo vlastne ide, ale potešilo ma to. Rád sa zúčastním aktivít, ktoré pomôžu, aby niekomu bolo lepšie, aby mohol športovať, hoci mu to rodinné pomery alebo finančná situácia neumožňujú. Keď naozaj chce a ja mám možnosť zasiahnuť do pomoci, je to pre mňa veľká česť. Ja som mal šťastie, že som Bratislavčan, aj že som mal k dispozícii bazén, tak rád pomôžem.

Ako ste sa cítili v spoločnosti  – Ľubo Višňovský, Juraj Bača a Danka Barteková, Petra Vlhová?
Normálne, medailisti a ja (smiech). Veľmi inšpiratívne, mám čo robiť, aby som ich dobehol.

Máte už miestenku na olympiádu v Rio de Janeiro, ako to prežívate?
Mám pred sebou veľa hodín tréningu, takže hoci letenku už mám, stres nepociťujem, hlavne musím myslieť na to, že je to po prvý raz a na tribúnach bude veľa ľudí, tak aby som sa z toho nepos… – ako sa hovorí.

Dá sa obrniť nejako voči tomu, aby ste neprepadli prílišnej zodpovednosti z očakávania,  ktoré do vás vkladajú?
To sa nedá, ale je to o skúsenostiach. Pamätám si na mojich prvých majstrovstvách sveta ako sa mi potili ruky tak, že som si nevedel nasadiť okuliare. Ale už je to čím ďalej tým lepšie.

Študujete?
Mám bakalára z psychológie, zaujíma ma práve športová psychológia, paradoxne  z  nej som sa zatiaľ dozvedel najmenej. Plánujem samozrejme v škole pokračovať.

Koníčky, ak sa nájde voľný čas?
Do čohokoľvek sa v rámci záľuby pustím, hneď sa stávam závislým :).  Keď pozerám seriály, tak všetky, keď čítam knihy, tak štyri za týždeň. Na Vianoce som od mamy dostal čítačku, tak sa neviem od toho odtrhnúť, teraz čítam knihy ako divý. Nechám si poradiť, čítam všetky žánre, ktoré mi kamaráti a známi odporučia.

Projekt Ukáž sa! - registračný formulár

Zdroj: lenprezeny.sk

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac informácií...
Súhlasím