Stále atraktívny, vyšportovaný kajakár Juraj Bača ako ambasádor projektu Ukáž sa!

Stále atraktívny, vyšportovaný kajakár Juraj Bača sa v spoločnosti ukazuje zriedka. Užil si jej po športových úspechoch, keď  zabŕdol do vôd slovenského šoubiznisu, hoci on toto tvrdenie odmieta. Podľa neho, účasť v tanečnej súťaži, kde sa pretancoval do finále a  v reality šou Vyvolená,  bolo len účinkovanie na televíznej obrazovke.  Istý čas moderoval aj športové správy, potom sa vytratil. Oženil sa s Američankou Jeanne, ktorá sa presťahovala na Slovensko  a majú spolu dve deti. Nedávno sa objavil na tlačovej konferencii Nadácie Slovenského olympijského výboru ako ambasádor projektu Ukáž sa! spoločne so strelkyňou  Dankou Bartekovou, lyžiarkou  Petrou Vlhovou, plavcom Richardom Nagyom a hokejistom Ľubomírom Višňovským.  S úsmevom a ochotou odpovedal na otázky, ako si žije a čomu sa venuje. 

Ako vyzerajú vaše súčasné dni, vytratili ste sa zo spoločenského života…?

Nevytratil som sa ja, skôr spoločenský život sa vytratil z toho môjho (úsmev). Začal som a stále pracujem na projektoch spojených so športom, som rád, že som príležitosť chytil za pačesy a v súčasnosti sme pred kolaudáciou športového rezortu v Čilistove. Budeme konečne schopní zastrešiť najlepších svetových športovcov. Okrem toho som šťastne ženatý, mám dve krásne zdravé detičky, takže čas delím na rodinu a prácu, kým spoločenský život na chvíľu spí.

Prezraďte – koľko majú už detičky?

Syn bude mať v júni päť rokov a dcérka má tri.

Automaticky naskakuje otázka – ich vzťah k športu?

Toto je klasická otázka, všetci očakávajú, že deti športovca budú nasledovať kariéru rodiča. Budem rád, ak budú športovať, momentálne sú ešte malé, aby sme kategorizovali, čo budú robiť, ale dávame im možnosť vyskúšať si športy. Samozrejme, skúšajú im vekovo dostupné –  gymnastiku, plávanie, korčuľovanie, teším sa, že im môžem dať to, čo dávali moji rodičia mne. Nútiť ich rozhodne s manželkou do ničoho nebudeme a bude len a len na nich, pre čo sa rozhodnú. Nech sa dobre učia a nech budú šťastné v ktoromkoľvek odvetví, ktoré si pre život vyberú.

Podporu ste mali nielen od rodičov, ale vyrastali ste v období, keď šport nebol závislý od sponzorov. Majú to dnes mladí športovci v tomto ohľade ťažšie?

Pravdou je, že v minulom režime bol šport využitý aj na jeho propagáciu, čo v praxi znamenalo, že bol dotovaný štátom, dokonca aj povinný častokrát, čo bolo dobré. Nehodnotím celkovo dobu ako dobrú, len vo vzťahu k športu. Netrpeli sme denným nedostatkom materiálneho zabezpečenia. Žiaľ, dnes naozaj, keď rodina nemá dostatok peňazí, je problémom už aj cesta na tréning.  Som však presvedčený, že existujú cesty, ako si nájsť to svoje, napríklad aj prostredníctvom Nadácie Slovenského olympijského výboru, ktorá v tomto roku prerozdelí 30 tisíc eur medzi mladých športovcov od 12 do 18 rokov. Prihlásiť sa môžu mladí nádejní športovci, ktorí  vynikajú v niektorom olympijskom športe, ale nachádzajú sa v nepriaznivej finančnej situácii.  Všetky informácie spoľahlivo nájdu na stránke  www.nadaciasov.sk. Kým my sme mali šport takmer povinný, dnes sa tam dostanú len tí, ktorí naozaj a veľmi chcú. Je to iné.

Ako vy vnímate postoj spoločnosti a sponzorov k športom – sú atraktívne ako hokej, futbal, tenis a myslím, že kajaky patria skôr k menej atraktívnym?

Bohužiaľ, trhové hospodárstvo je nastavené tak, že je viac naklonené k športom, ktoré dokážu vykázať atraktivitu v zmysle mediálneho priestoru v povedomí širokej verejnosti.  Viac sú propagované a tu by mal využiť svoje možnosti štát, aby dotoval športy, ktoré nie sú tak veľmi na výslní medializácie. Myslím, že nový zákon o športe tomu začína pomáhať, aby sa financovanie zobjektívnilo. Samozrejme hokejový tím bude vždy ľahšie hľadať sponzora, keď dokáže naplniť desaťtisícový štadión na dve hodiny ako šport, ktorí si pozrie  pár stoviek divákov za víkend. Napriek tomu je potrebné podporovať plavcov, gymnastov, vodákov a ďalších,  pretože bojujú rovnako o výsledky a rovnako robia dobré meno slovenskému športu vo svete.

Hovoríme o práci, o deťoch a ako vyzerajú vaše športové aktivity v súčasnosti?

Momentálne zápasím s problémami s ramenom, s chrbticou, nebol som typ, ktorý mal talent, všetko som si poriadne oddrel a teraz splácam daň (úsmev). Keď ideme s deťmi, zašportujem si, pokiaľ mi to bolesti dovolia, verím, že sa to dá dokopy a budem môcť čím ďalej, tým viac športovať. Spolieham sa na to, že s deťmi, keď podrastú, či už budú aktívne, alebo len ako hobby športovať, budem s nimi napredovať. Zatiaľ som viac pozorovateľ a veľmi sa teším zo všetkých mladých, vlastne aj zo starších, lebo kanoisti, ktorí teraz idú na olympiádu, boli moji „holuby“, keď som ja s kolegami bol najlepší. Erik Vlček a Ďuro  Tarr sú ľudia, ktorí idú do Ria s najvyššími ambíciami, a s ktorými som mal možnosť športovať, systém zafungoval.

Takže počas olympiády budete „prilepený“ pri televízore?

Budem to sledovať, neviem čo si mám vybrať. Kanoistiku, samozrejme, a potom    neviem, či plávanie, či iné športy, uvidím, ako mi  čas  dovolí.

Ako vnímate, že do role ambasádora bol zapojený aj mladý 23-ročný plavec Richard Nagy, ktorý, mimochodom, už tiež má miestenku do Ria?

Richard je vekom mladý, ale som presvedčený, že dokáže ohodnotiť a zorientovať sa v tom, komu pomôcť, takže keď budeme posudzovať žiadosti o príspevok – verím mu.

Projekt Ukáž sa! - registračný formulár

Zdroj: woman.sk

Pre lepší online zážitok používame súbory “cookies”. Vďaka nim presnejšie analyzujeme návštevnosť, prispôsobujeme reklamu a používateľské nastavenia. Súhlasíte so spracovaním súvisiacich osobných údajov?
Viac informácií...
Súhlasím